כריתת עצים

רוצים לכרות עץ בשטח פרטי? קודם כל פנו מקום בגינה ואחר כך קחו את כלי הגינון המתאימים

עצים הם אבני דרך, בתי גידול ונותני צל מלכותיים. הם גם מרכזים חשובים למחזור פחמן דו-חמצני. אולם תגיע העת בה יהיה עליכם לכרות את אחד העצים. יתכן שהעץ רקוב מבפנים, מוכה מחלה, מת או שהוא חוסם את הנוף.

הצעד החכם שיש לנקוט בו הוא שכירת איש מקצוע לביצוע העבודה, שכן דרושה מיומנות לביצועה – ויש בה סכנה. שגיאה או טעות בחישוב עלולות להביא לפציעה, נזק לרכוש ואובדן מוניטין הגבריות (בקרב חבריכם). 

עם זאת, לעתים העץ שיש לכרות הוא קטן למדי, ובמקרה כזה יש מידה של היגיון בכריתה בכוחות עצמכם במקום שתבזבזו כסף רב על עבודה של עשר דקות. אם זה המצב לתחושתכם, אנו ממליצים שתקראו את העצות המפורטות מטה לפני שתתחילו. יתכן שכך תחסכו מעצמכם קנס ענק או אובדן איברים ואף חיים. 

למגוון ענק של כלי גינון וכלי עבודה חשמליים באתר גרינוורקס>>>

האם בכלל מותר לכם לכרות עצים בביתכם?

בנושא זה החקיקה משתנה באזורים שונים. גם אם נטעתם עץ לפני עשר שנים, יתכן שתזדקקו להיתר על מנת לכרות אותו. לעתים תצטרכו אישור ממומחה מוסמך לטיפוח עצים, שיבדוק את העץ כדי לוודא שאין בו נוכחות של מינים מוגנים וכי נפילתו לא תסכן בני אדם החיים בסמוך.

לכן, לפני שתנקטו בכל פעולה, צרו קשר עם רשות השלטון המקומית ודברו עם גורם רלוונטי. הגישו בקשות לכל ההיתרים הנדרשים ושלמו את התשלומים הנחוצים. חכו לקבלת האישור בדואר לפני שתמשיכו לצעד הבא.

האם יש ברשותכם את הכלים הנדרשים?

בניגוד לדעה הרווחת, סביר שאין לכם את הכוח והסיבולת לכריתת עץ בעזרת גרזן. בנוסף, כלי זה מעלה את הסבירות לפציעה. לפיכך תזדקקו לכלי גינון כמו מסור שרשרת. גודל המסור תלוי מאד בקוטר העץ. תמיד מומלץ לחדד ולשמן את להב המסור מראש. תזדקקו למספר כלים נוספים, כגון טריז לכריתה, פטיש, חבלים וגרזן (לחיתוכים מהירים במידת הצורך).

מלבד זאת תזדקקו לקסדה, משקפי בטיחות, זוג כפפות ובגדי עבודה שיכסו את העור בכל גופכם (זאת מפני שנסורת, כמו גם חרקים, עלולה לגרום לגירוי). כעת אתם מוכנים. ובכן, כיצד כורתים עץ?

6 המלצות לתחילת עבודה ולכריתת עץ בשטח פרטי ע״י אדם מיומן

1. אמדו את גובה העץ.

2. החליטו לגבי כיוון הנפילה. יש לבחור מרחב פנוי ממכשולים.

3. יש להשתמש במסור כדי לנסר חריץ בעץ. חריץ זה יפנה אל כיוון הנפילה. יש לחרוץ עד מחצית מעובי העץ. זהו החלק שיקח את הזמן הרב ביותר בכל התהליך.

4. יש לקשור חבל סביב העץ, והניחו אותו בכיוון הנפילה הרצוי. במקרה שהעץ יתחיל ליפול בכיוון אחר, משכו בחבל ונווטו אותו בחזרה לכיוון הנכון.

5. גשו אל הכיוון הנגדי לחריץ ובצעו חתך בעזרת המסור החשמלי. ככל שהחתך יתקרב לחריץ, העץ יתחיל ליפול. אם הוא נופל בכיוון שאינו רצוי, משכו בחבל כדי לכוונו.

6. התרחקו מהעץ כיוון שבסיסו עלול לנוע ברגע שהצמרת תפגע באדמה.

*בהצלחה – ובכל מקרה יש להתייעץ בעצת מומחה לכריתת עצים ושימוש בכלי עבודה חשמליים מתאימים לפני תחילת כל עבודה על אחריותכם.

הרשמו לניוזלטר שלנו

מצטרפים ונהנים מעדכונים והטבות