צמחים לחורף: אילו צמחים כדאי לשתול בעונה הקרירה של השנה?

צמחים לחורף
צמחים לחורף

עם הגעתה של העונה הגשומה, הרבה צמחים נוטים למות או להירדם עד הקיץ. אבל זה לא אומר שאתם צריכים לוותר על הגינה הפורחת וצבעונית שלכם – צמחים לחורף יכולים להכניס חיים וצבע לגינה גם בחודשים הקרים. אם תדעו כיצד לבחור צמחים לשתילה בחורף, תוכלו ליהנות מגינה צבעונית לכל אורך השנה! הכתבה הבאה תבהיר לכם איך לבחור צמחים לחורף, איזה ציוד השקייה לגינה אתם צריכים וכמה טיפים חשובים לשתילה בעונה הקרה. 

צמחים לשתילה בחורף: איך לבחור את הצמחים המתאימים

  • התחשבות באקלים המקומי

לפני בחירת צמחים לחורף, חשוב להבין את האקלים באזור שלכם. אמנם אנחנו גרים במדינה שבה החורף הוא לא קיצוני, אבל עדיין יש הבדלים ודרגות שונות של קור בין חלקים שונים בארץ. לכן, חשוב להבין בדיוק מהם טווחי הטמפרטורות הספציפיים באזורים שלכם, וכך לבחור בצמחים לחורף שיכולים לעמוד בהם. 

  • התאמה לגודל הגינה

הבינו מהו השטח הפנוי בגינה שלכם לצמחים חדשים. גינות קטנות יותר מתאימות לצמחים קטנים שלא מתפרשים, בעוד שגינות גדולות מאפשרות גיוון רב יותר של צמחים. קחו בחשבון גם את ההשפעה הויזואלית על החצר ואת האיזון של הצמחייה בתוך השטח – אם הגינה קטנה, אין טעם לשתול צמחים שיכולים להשתלט עליה. 

  • העדפות אישיות

כמובן, אל תשכחו גם את הטעם וההעדפות האישיות שלכם כשאתם בוחרים צמחים לחורף. אולי אתם מעדיפים צמחים עדינים וירוקים, ואולי דווקא בא לכם פרצי צבע בוהקים של פריחת חורף. התאימו את הבחירות עם האסתטיקה של הגינה שאתם מעוניינים להשיג. 

צמחים רב שנתיים לשתילה בחורף

אופציה טובה לצמחים היא צמחים רב שנתיים לשתילה בחורף, שדורשים פחות תחזוקה ונראים טוב לאורך כל עונות השנה. יש כמה אפשרויות לצמחים רב שנתיים לשתילה בחורף:

  • אמנון ותמר: אמנון ותמר הם פרחים בעלי צבעים תוססים ויפים, עמידים בפני קור ויכולים לפרוח לכל אורך החורף! 
  • אוזן פיל: צמח אוזן פיל הוא צמח רב שנתי ועמיד, שמציע עלים יפים וירוקים ופרחים ורודים או לבנים, שיכולים לתרום למראה הגינה בחורף. 
  • לוע הארי: צמח נוסף שכדאי לשקול בעונת החורף הוא לוע הארי. זהו צמח שמגיע במגוון צבעים רחב, ומשלב גם זנים גבוהים וגם זנים נמוכים (ולכן יכול להתאים לכל סוגי הגינות). 

טיפים לשתילה וטיפוח של צמחים בחורף

  • זמן שתילה

מצאו את הזמן הנכון לבצע שתילת צמחים לחורף, כאשר האדמה ניתנת לעבודה ולא קפואה מדי. לרוב, הזמן הטוב ביותר הוא תחילת החורף, שכן אז הצמחים יכולים לבסס שורשים לפני שהקור קשה מדי. 

  • הכנת הקרקע

הכינו את האדמה על ידי ניקוש של עשבים שוטים והזנת הקרקע בחומרים אורגניים. אדמה מוזנת שמנקזת היטב היא חיונית למניעת ריבוי מים שעלול להזיק לשורשי הצמח במהלך החורף. 

  • שתילה נכונה

שתלו את הצמחים בזהירות, תוך הקפדה על העומק והמרווח המתאימים בין צמח לצמח. השקו את הצמחים היטב לאחר השתילה כדי ליישב את האדמה סביב השורשים. 

  • טיפוח צמחים בחורף

בעונת החורף, יש לדאוג לטיפוח של הצמחים. למשל, חשוב לדעת שגם בחורף צמחים יכולים לסבול מהתייבשות, ויש להשקות אותם בתקופות חורפיות יבשות. כמו כן, אל תשכחו לדשן את הקרקע, שכן גשם יכול לדלל את חומרי ההזנה בקרקע. 

 

רוצים לשמור על גינה ירוקה ופורחת לכל אורך השנה? מצאו כלי גינון בגרינוורקס!

 

בגרינוורקס ישראל תמצאו ציוד השקייה לגינה וכלי גינון חשמליים איכותיים, ידידותיים לסביבה ובעלי ביצועים גבוהים שיעזרו לכם לשמור על גינה מטופחת, מתוחזקת וצבעונית לכל אורך השנה. אנחנו מזמינים אתכם להיכנס עכשיו לאתר של גרינוורקס ולהזמין ציוד שיגיע עד אליכם הביתה.

 

הרשמו לניוזלטר שלנו

מצטרפים ונהנים מעדכונים והטבות