סוגי דשא

בחרו את סוג הדשא המתאים לתנאים בגינתכן

אם המדשאה שלכן ותיקה, מלאת קרחות ומוזנחת ותרצו להתחיל מחדש, או אם יש לכן חצר חדשה שתרצו להפוך לנווה מדבר מוריק – אם אינכן מומחיות לדשא, בחירת סוג הדשא המתאים עלולה להיות מסובכת. 

בחירת דשא

חסכון בעלויות בשלב שאינו מתאים לכך, בדמות קניית זרעי דשא זולים מאיכות נמוכה, שאולי לא יתאימו כלל לחצר, הוא טעות נפוצה שלא תוביל אתכן למדשאה שופעת ויפה. הצעד החשוב ביותר הוא בחירת סוג הדשא שישגשג בתנאי האקלים ובמיקום החצר, כגון אור שמש, צל וכו’. משבחרתן בהתאם לתנאי האקלים והחצר, קחו בחשבון גם את נסיבות חייכן ואת המטרה שלשמה אתן מקימות מדשאה. האם יש לכן ילדים או שיש בביתכן חיות מחמד שיקשו על חיי המדשאה? יש סוגי דשא שיעמדו בשימוש אינטנסיבי וישנם סוגים עדינים ורגישים מאד. לכן, ודאו כי סוג הדשא שתבחרו יתאים לשימוש המיועד בחצר. לצד סוגי הדשא השונים לבחירה, שני הסוגים הנפוצים ביותר בישראל הם: דרבן גראס ואלטורו.

דרבן גראס הוא זן של דשא רב שנתי, ודרושה לו עבודת תחזוקה מועטה בלבד. צבעו בדרך כלל ירוק כהה וחלקו התחתון של העלה צבעו ירוק מבריק. דרבן גראס  אינו צומח לגובה רב והוא סובלני לקיצוץ נמוך. עם זאת, הוא אינו מתאים לאקלים חם מאד ולאזורים שטופי שמש ומשגשג באזורים מוצלים.

גם דשא אלטורו הוא זן של דשא רב שנתי הוא בין הכי חזקים ועמידים בשוק, נפוץ מאוד בחצרות פרטיות וגם בשטחים ציבוריים. אלטורו זקוק לפחות ל5 שעות של חשיפה לשמש ישירה. הוא בעל מרקם עלים בינוני, בעל עמידות גבוה לדריכה ושחיקה ורך למגע כך שנוח לשבת עליו ולא דוקר. צבע העלים ירוק כהה וצפיפות העלים גבוהה יחסית, מה שנותן מראה אחיד ורענן לדשא. צימוח הדשא לא מהיר מידי ניתן לכסח את הדשא אחת לשבועיים. מה שמאפשר תחזוקה נוחה וקלה יחסית. בחורף, כמו כל סוגי הדשא הרב שנתיים האחרים נכנס הדשא לתרדמת. תוכלו להעזר במדריך שלנו – לוח שנה לטיפול בדשא

 

יהא אשר יהא סוג זרעי הדשא שתבחרו, בעת זריעת המדשאה חשוב ביותר לטפחה ולהיאזר בסבלנות. שימו לב שלדשא ייקח זמן רב בטרם תוכלו להשתמש בו. למי שאין בידיו זמן וסבלנות יש חלופה מצוינת: מרבדי דשא. ניתן להניחם בתוך מספר שעות וכך להפוך חצר ריקה לנווה מדבר מוריק בן רגע. מרבד דשא מצריך כמות זניחה של תחזוקה בהשוואה לדשא שנזרע זה עתה. אחת הסיבות לכך היא העובדה שמגדלים מרבדי דשא במשך שנה וחצי כהכנה לשתילה. לפיכך, דשא זה חזק יותר מדשא שנזרע זה עתה ואין צורך לחשוש מפני נזק או עשבים שוטים העלולים להשתלט על המדשאה.

יחד עם זאת, יש לוודא שתיקחו בחשבון את תנאי האקלים ומיקום הגינה ואת השימוש המיועד לה, בבחירת סוג מרבד הדשא המתאים. המרבדים זמינים בגדלים שונים והם אידיאליים לתיקון חלקות חשופות קטנות במדשאה. המרבד יתמזג במדשאה במהירות והתוצאה תהיה דשא במראה אחיד. בנוסף, אחת התכונות הטובות של מרבד הדשא היא קליטת השורשים המהירה, בתוך כשבועיים, ואז תוכלו להתחיל להשתמש במדשאה.

יתרונות

  • צומח במהירות, בדרך כלל תוך שבועיים כך שאפשר להשתמש בגינה מיד
  • ניתן לשתול מרבדי דשא ממאי עד אוקטובר
  • המרבדים יפים לעין למן ההתחלה
  • חוזק הדשא מקשה על צמיחת עשבים שוטים

חסרונות

  • יקר, מחירו פי עשרה ממחיר זרעי דשא
  • יש לשתול מרבדי דשא ביום הקניה, אחרת קיימת סכנת התייבשות

הרשמו לניוזלטר שלנו

מצטרפים ונהנים מעדכונים והטבות